O nás

Týden kávy

Týden kávy je celotýdenní festival každoročně pořádaný k oslavě Mezinárodního dne kávy, který připadá na 1. října. Už od roku 2011 se koná vždy ve stejném termínu od 1. do 7. října všude tam, kde voní káva.


Jaká je hlavní myšlenka festivalu? 
K cílům největšího kávového festivalu v ČR patří podpora a kultivace kavárenství a všeobecná kávová osvěta. Týden kávy usiluje o kávovou osvětu, jež otevírá „kávový svět“ běžným lidem a seznamuje je s celým příběhem kávy, od jejího pěstování, přes pražení až po způsoby přípravy a konzumace. 


Proč vznikl Týden kávy právě v Brně?
Spojení Týdne kávy s Brnem není náhodné. Jihomoravská metropole vyniká v mnohém, avšak absolutní prvenství má v největší koncentraci kaváren v celé České republice. Brno je město s výraznou tradicí kavárenství a díky Týdnu kávy se stalo vůbec prvním místem v zemi, kde se Mezinárodní den kávy začal slavit. 


Z čeho se skládá festivalový program?
Program Týdne kávy se dělí na dvě části. V rámci speciálního programu mají návštěvníci možnost dozvědět se vše o kávě, účastnit se workshopů a tematických přednášek. Zájemci si mohou sami vyzkoušet tradiční i alternativní metody přípravy kávy pod vedením zkušených baristů a odborníků nebo sledovat profesionály ve speciální Soutěži baristů Týdne kávy. Součástí festivalového dění jsou i jedinečné dvoudenní Trhy kávy, kde mají návštěvníci možnost degustace a nákupu výběrové pražené kávy. Druhou neméně důležitou část festivalového programu tvoří zapojené kavárny, jejichž kávový program a způsob prezentace je jenom v jejich režii.   


Pro koho je Týden kávy určen?
Program je natolik pestrý, že si na své přijde skutečně každý, kdo má rád kávu a chce se o ní dozvědět více. Kavárny nabízí nejen kávové ochutnávky a prezentace, ale i koncerty, divadelní představení, výstavy a vernisáže. Festival je vzhledem ke své programové skladbě otevřen nadšencům, kteří se s kvalitní kávou a jejím příběhem teprve seznamují, stejně jako profesionálům, znalcům výběrové kávy i milovníkům kávové kultury.


Kdo vystoupí na Týdnu kávy 2017?
Se zvučnými jmény kávového světa se návštěvníci, ale zejména baristi, potkají v Soutěži baristů Týdne kávy, jejíž porota se skládá z předních českých baristů. Letošním vzácným hostem se stane Jan Škeřík z pražské kavárny Double B coffee & tea, vítěz Baristy roku 2017, který na podzim v Soulu poměří své síly na světové úrovni na World Barista Championship.


Kdy a jak vznikla myšlenka na uspořádání Týdne kávy?
Myšlenka festivalu vznikla v roce 2010 a pochází od dvou tehdejších brněnských baristek Kateřiny Eichlerové a Lucie Karafiátové. Z původního plánu soukromé tematicky laděné narozeninové oslavy, jež tehdy zcela náhodně připadla právě na datum 1. října, se uskutečnila již v následujícím roce rovnou celotýdenní oslava tohoto oblíbeného nápoje.


Kdo festival Týden kávy pořádá? 
Festival Týden kávy pořádá brněnská nezisková organizace Kulturárium a společnost KAVATEAM. Kulturárium zajišťuje obecně prospěšnou činnost v oblasti kultury, společenského i osobního života v Brně prostřednictvím netradičních projektů, které přitahují pozornost turistů, uměleckých skupin i odborníků z celého světa. Mimo Týdne kávy Kulturárium zaštiťuje v současnosti dalších šest projektů různého zaměření: divadelní projekt Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě, taneční Tanec a handicap, literární I kráva má svou knihu nebo umělecko­technický Prototyp.